Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Students shine at Social Studies Fair

Students awarded in county competition

February 16, 2012
By Beth Christian Broschart - Staff Writer (bbroschart@theintermountain.com) , The Inter-Mountain

Bubble gum, bee keeping, school lunches and duct tape were just a few of the topics presented during the Randolph County Social Studies Fair on Wednesday at Beverly Fire Department.

Jennings Randolph Elementary School Principal Rebecca Whiteman and Beverly Elementary School Principal Paul Zickefoose coordinated this year's event where students competed in the categories of anthropology, geography, sociology, political science, psychology, state and local studies, economics, world history and U.S. history.

Winners from the county competition will advance to the regional fair March 22 at Middletown Mall in Fairmont.

Article Video

Beverly Elementary Principal Paul Zickefoose and Jennings Randolph Elementary Principal Becky Whitem

Hayden Long and George Triplett, students at Elkins Middle School, completed their project, "From stopping a thief to protecting the chief," which focused on the Secret Service.

"We chose this topic because one of our relatives was in the Secret Service," Triplett said. "We thought it would be interesting to find out more about it."

Long said they enjoyed researching and completing the project, and hope they get to continue to the next level.

Article Photos

The Inter-Mountain photo by Beth Christian Broschart
Morgan Sands makes her presentation, ‘Animal Assisted Therapy,’ to those judging the Randolph County Social Studies Fair Wednesday at the Beverly Fire Hall. Winners in each category from the county competition will travel to the regional fair. The state championship will be April 20 at the Charleston Civic Center.

"The projects displayed here today represent the first-place winners in each category during the school's social studies fairs," Zickefoose said. "Winners from this competition will represent Randolph County during the regional fair in March."

Whiteman said there are 49 projects at the county fair this year.

"We are really excited for this event and feel it is a great opportunity for students," Whiteman said. "We like to follow the students from their school competition to the county, region and finally the state competition.

"The students, as well as the teachers, parents, judges and community, spend lots of time working to make this event a great success," Whiteman said.

The age levels are divided into Division I, grades 4 and 5; and Division II, grades 6, 7 and 8.

The winners for Randolph County for 2012 are:

In Anthropology Division II individual, first place, Russell Ward, Elkins Middle School, "The Norse: Did they discover the land that is now the U.S."; Division II, small group, first place, Alex Rosencrance and Ben Jones, Elkins Middle School, "Life of a Slave"; Division I, first place, Aodhan Minney, Third Ward Elementary School, "How have dragon myths shaped different cultures"; second place Ethan Malcomb, George Ward Elementary, "Greek versus Roman"; third place, Aidan Hedrick, Jennings Randolph Elementary School, "Who are these men called knights?"; Division I small group; first place, Blaine Arbaugh, Jordan Gum and Jake Tackett, Homestead Elementary, "The Old Order Amish Way of Living."

In Economics, Division II, small group, first place, Kyatt Bailey and Megan Morral, "Branding Duct tape: How marketing revolutionized Duct tape," Elkins Middle School; Division I, individual, first place, Nonee High, "What is the history of natural hoof care," North Elementary; second place, Joel McCauley, "Coal mining," George Ward Elementary; third place, Alan Bennett, "Cost analysis of beef versus game," Third Ward Elementary; Division I, small group, second place, Susan Riggleman and Ethan Mallow, "Wonderful windmills," Beverly Elementary.

In Geography, Division I, individual, first place, Cole Crumm, "Geocaching," Beverly Elementary; division I, small group, second place, Summer Channell, Katelyn Wood and Julia Baldwin, "Wind power," Midland Elementary.

In Political Science, Division I, individual, first place, Brett Smith, "WV Division of Natural Resources: Law enforcement," Homestead Elementary.

In Psychology, Division II, individual, first place, Morgan Sands, "Animal assisted therapy," Elkins Middle School; Division I, individual, second place, Greyson Howell, "What are you afraid of?", North Elementary; third place, Shane Martel, "Spiders, clowns, and elevators: What do they all have in common?", Homestead Elementary.

In Sociology, Division II, individual, third place, Sam Calabrese, "Are school diets healthy?", Elkins Middle School; Division II, small group, first place, Kaci Zopp and Hali Newlon, "Are people too obsessed with social networks?", Elkins Middle School; Division I first place, Michael DiBacco, "Get Outside: What's keeping kids in," Jennings Randolph Elementary School.

In state and local history, Division II, individual, second place, Madison Bowers, "The NICS: Protecting America one check at a time," Elkins Middle School; Division I, individual, first place, Madison Hart, "How did Natalie Tennant go from farm girl to WV Secretary of State?", North Elementary; second place, Heidi Daniels, "The backyard bee keeper," Beverly Elementary; third place, Casey Mahoney, "Anna Jarvis and the history of Mother's Day," Jennings Randolph Elementary; Division I, small group, first place, Devan Ball and Noah Rowan, "The history of WVU basketball," Homestead Elementary; second place, Michelle Murphy and Taylor McKinnie, "WV State Fair," Midland Elementary.

In United States History, Division II, individual, first place, John Fregonara, "Henry Ford: The man behind the motor," Elkins Middle School; Division II, small group, first place, Hayden Long and George Triplett, "From stopping a thief to protecting the chief: The U.S. Secret Service," Elkins Middle School; Division I, individual, first place, Alaina Johnston, "The final day of John F. Kennedy," Third Ward Elementary School; second place, T.J. Croston, "Trapping," George Ward Elementary; third place, Griffen Westerfeld, "Benjamin Franklin the inventor," Jennings Randolph Elementary School; Division I, small group, first place, Richard Shryock and Ethan Spraberry, "Punishment of crimes in America," Beverly Elementary; second place, Dalton Grimes and Wade Staten, "The TET Offensive: Was it the beginning or end of the Vietnam War?", Homestead Elementary and third place, Lane Cutright and Zack Johnson, "Vietnam Conflict," George Ward Elementary.

In world history, Division II, individual, first place, Peyton Shields, "Bursting the bubble: The history of bubble gum," Elkins Middle School; Division II, small group, first place, Mason Clark and Alex Hinkle, "The lighthouses of Alexandria," Elkins Middle School; Division I, individual, first place, Caitlyn Swecker, "Titanic," George Ward Elementary; second place, Isabella Karlen, "The Eiffel Tower: The iron legacy of Paris," Jennings Randolph Elementary School; and third place, Daniel Louk, "The origin of pizza," Beverly Elementary; Division I, small group, first place, Sofia Triplett and Kayla Bassoff, "The Titanic," Midland Elementary; second place, Hunter McWilliams and Kyleigh Smith, "A life with photography," Beverly Elementary.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web