×

D&E athletes honored for academics

BRIDGEPORT — Davis & Elkins College had 106 student-athletes earn academic recognition from the Mountain East Conference, as the league announced its Academic All-Conference and Commissioner’s Honor Roll list on Thursday afternoon.

Individuals competing in a winter or spring sport earning a 3.7-4.0 GPA for the fall 2019 semester were named to the Academic All-Conference teams, while student-athletes with a 3.25-3.69 GPA earned a spot on the Commissioner’s Honor Roll.

Due to the nature of the spring semester, the grade-point averages used were from the fall of 2019 semester. Information for inclusion on the lists was submitted by each institution.

The sports included were acrobatics and tumbling, baseball men’s and women’s basketball, men’s and women’s swimming, men’s and women’s tennis, men’s and women’s track and field, softball, women’s lacrosse and wrestling.

A record 1,016 student-athletes were honored by the MEC, including 474 who earned All-MEC Academic Team honors (3.70 or higher) in the sports included.

A full list of student-athletes earning recognition is below:

Academic All-Conference (3.7-4.0 GPA)

Portia Durden (Acrobatics & Tumbling)

Roy Gannon (Acrobatics & Tumbling)

Caitlynn Guzman (Acrobatics & Tumbling)

Elizabeth Markley (Acrobatics & Tumbling)

John Arcaro (Baseball)

Zachary McGillan (Baseball)

Alton McMillion (Baseball)

Joshua Sherman (Baseball)

Justin Wisniewski (Baseball)

Tyler Twyman (Men’s Basketball)

Ryan Wickham (Men’s Basketball)

Gavin Burnham (Men’s Swimming)

Jiwh Noel Santos (Men’s Swimming)

Alessandro Trujillo (Men’s Swimming)

Alvaro Legoinha (Men’s Tennis)

Obert Matthew Mulyadi (Men’s Tennis)

Cody Turner (Men’s Tennis)

Felix Buck-Gramcko (Men’s Track & Field)

Aidan Konhaus (Men’s Track & Field)

Amy Fincham (Softball)

Kailynn Parks (Softball)

Olivia Smith (Softball)

Ava Willis (Softball)

Rachel Bolyard (Women’s Basketball)

Courtney Roth (Women’s Basketball)

Reagan Sharp (Women’s Basketball)

Tailyn Silver (Women’s Basketball)

Allie Taylor (Women’s Basketball)

Taylor Baker (Women’s Lacrosse)

Ashley Lynch (Women’s Lacrosse)

Griselle Rosado (Women’s Lacrosse)

Sarah Zapata (Women’s Lacrosse)

Barbra Bernal (Women’s Swimming)

Sophie Schoeppl (Women’s Swimming)

Ester Bolmenaes (Women’s Tennis)

Cara Long (Women’s Tennis)

Julianna Singleton (Women’s Tennis)

Madeline Brown (Women’s Track & Field)

Natalia Hidalgo Martinez (Women’s Track & Field)

Samantha Kirk (Women’s Track & Field)

Madison Michels (Women’s Track & Field)

Anya Miller (Women’s Track & Field)

Calire Otte (Women’s Track & Field)

Svea Timm (Women’s Track & Field)

Skylee Watson (Women’s Track & Field)

Craig Cook (Wrestling)

Tyler Cutright (Wrestling)

Commissioner’s Honor Roll (3.25-3.69 GPA)

Deanna Blood (Acrobatics & Tumbling)

Courtney Harris (Acrobatics & Tumbling)

Cheynna Liddell-Jones (Acrobatics & Tumbling)

Aurora Long (Acrobatics & Tumbling)

Kassidy Montondo (Acrobatics & Tumbling)

Aubrey Perry (Acrobatics & Tumbling)

Rebecca Smith (Acrobatics & Tumbling)

Caitlyn Swecker (Acrobatics & Tumbling)

Lauren Whittier (Acrobatics & Tumbling)

Zachary Higgins (Baseball)

Kade Kozak (Baseball)

Jason Perdue (Baseball)

Andre Ramirez (Baseball)

McKinley Scott (Baseball)

Roger Shultz (Baseball)

Jeremy Torres (Baseball)

Carlos Vizcaya (Baseball)

Erkam Kiris (Men’s Basketball)

Kyle Leslie (Men’s Basketball)

Myles Monroe (Men’s Basketball)

Teemu Tumanoff (Men’s Basketball)

Emre Yildirim (Men’s Basketball)

Ryan Clement (Men’s Swimming)

Benjamin Garris (Men’s Swimming)

Alejandro Mesegue (Men’s Tennis)

Andrew Shand (Men’s Tennis)

Matthew Chapman (Men’s Track & Field)

David Magda (Men’s Track & Field)

Nicolas Scarangello (Men’s Track & Field)

Sydney Carter (Softball)

Abby Fincham (Softball)

Haley Grindstaff (Softball)

Honesty Holt (Softball)

Maddie Lavelle (Softball)

Rhetta Persinger (Softball)

Brittany Wade (Softball)

Madison Hart (Women’s Basketball)

Kayla Hartfield (Women’s Basketball)

Jamiyah Johnson (Women’s Basketball)

Jay Kilpatrick (Women’s Basketball)

Sydney Mohler (Women’s Basketball)

Kathleen Shaw (Women’s Lacrosse)

Seana Soika (Women’s Lacrosse)

Ryann Sumner (Women’s Lacrosse)

Abhigna Anand (Women’s Swimming)

Jaime Boulier (Women’s Swimming)

Artemisa Gutierrez (Women’s Swimming)

Eleonora Pierre (Women’s Swimming)

McKinzie Thomas (Women’s Swimming)

Taylour Newman (Women’s Tennis)

Karin Rosario (Women’s Tennis)

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)